Bonding zębów jest nieinwazyjną i całkowicie bezbolesną metodą naprawy naszego uśmiechu. W ciągu zaledwie jednej wizyty stomatologicznej możemy przejść zauważalną metamorfozę uzębienia. Wszystko za sprawą bondingu zębów, który jest metodą odbudowy powierzchniowych uszkodzeń zębów, zmiany ich kształtu, a także poprawy kolorytu zębów.

Na czym dokładnie polega bonding na zęby?

Bonding zębów polega na wykorzystaniu kompozytu wykonanego z żywicy, który w sposób estetyczny wykorzystywany jest do odbudowy zęba, poprawy zgryzu itp. Nakładany jest bardzo cienką warstwą.  Kompozyt użyty w bondingu zęba łączy się z tkankami twardymi zęba w procesie adhezji i dzięki temu zaczyna ściśle do niego przylegać. 

Decydując się na bonding zębów z lekką wadą ortodontyczną, czy też powierzchniowo uszkodzonych należy pamiętać, że zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego w stomatologii estetycznej lekarza. Wymaga dużej precyzji, zdolności manualnych i doświadczenia, tak aby efekt był wysoce estetyczny.

Jakie są wskazania do zastosowania bondingu na zęby?

Zabieg bondingu na zęby polecany jest pacjentom z niedużymi zniekształceniami lub z ukruszoną, pękniętą czy złamaną koroną zęba. Bonding doskonale nadaje się do wyrównywania zębów, gdy np.: jeden ząb jest zbyt krótki w stosunku do pozostałych. Chęć poprawy kolorytu zębów również może być wskazaniem do wyboru bondingu zębów, zamiast zabiegu wybielania. 

Dodatkowo bonding na zęby walczy z diastemą oraz innymi nieestetycznymi szparami pomiędzy zębami.

Bonding zębów przed i po. Jakie są efekty bondingu i na jak długo wystarcza ten zabieg stomatologiczny?

Bonding zębów należy do metod nietrwałych, w porównaniu z licówkami czy koronami. Wszystko za sprawą materiału, który zużywa się, jest dość podatny na przebarwienia i wymaga cyklicznych odnowień, polerowania oraz podawania się zbiegom piaskowania. Efekt po bondingu jest widoczny natychmiastowo, ale aby się utrzymywał jak najdłużej należy pamiętać o precyzyjnej higienie jamy ustnej. 

Efekt prawidłowo wykonanego zabiegu bondingu z użyciem odpowiednio dobranych i wysokiej jakości materiałów powinien utrzymywać się maksymalnie do pięciu lat. Na ostateczną trwałość ma wpływ nie tylko wytrzymałość zastosowanych kompozytów, ale także zwyczaje żywieniowe pacjenta. 

Jakie są przeciwskazani dla bondingu zębów?

Metody tej nie wolno zastosować dopóki w jamie ustnej toczą się jakiekolwiek stany zapalne, choroby przyzębia albo mamy do czynienia z niewyleczoną próchnicą. Przed wykonaniem bondingu na zęby muszą być one całkowicie zdrowe i wyleczone.

Bonding nie polecany jest również osobom zmagającym się z problemem bruksizmu, czyli ścierania zębów na skutek zaciskania mimowolnego szczęki.

Pamiętajmy również, że osoby mające skłonność do używek takich jak kawa czy wyroby tytoniowe powinny jeszcze bardziej dbać o higienę uzębienia po tym zabiegu. Są one bardziej narażone na przebarwienia.

Na koniec, należy być świadomym, że bonding na zęby może okazać się relatywnie nietrwały, gdy rozległość uszkodzeń korony zęba jest duża. Kompozytowa odbudowa może mieć wówczas zbyt małą powierzchnię do wiązania kompozytu z tkanką twardą zęba i być podatna przez to bardziej na pęknięcia.

Bonding zębów opinie – czy pacjenci są zadowoleni z zabiegu?

Bonding wygrywa swoją bezbolesnością i ekspresową metamorfozą uśmiechu. Osoby, które zdecydowały się na bonding zębów są bardzo zadowolone z jego efektów. Dodatkowym atutem jest możliwość jego zastosowania nawet przez kobiety w ciąży, bowiem bonding jest nieinwazyjny i w pełni bezpieczny